top of page
Search

ODLAZAK NA TRŽNICU; ZABORAVLJENA TRADICIJA

  • Writer: healthyliciousfitn
    healthyliciousfitn
  • Apr 16, 2019
  • 2 min read

Ako se vratimo nekoliko stoljeća u nazad možemo primjetiti kako su tržnice bile sastavni dio svakodnevnog života. Na njima se kupovala svježa i kvalitetna hrana od mesa pa sve do voća i povrća. Tržnica je bila mjesto upoznavanja i komunikacije. Prodavači su poznavali svoje klijente ono što oni traže i žele pogotovo ako se radilo o nekom vlastelinu ili pak kraljevstvu.

Povjesničarka Helen Tangires smatra kako je tržnica puno više od trampe proizvoda i zarade već mjesto po kojem vlada i građani mogu definirati vrijednost svoje zajednice. (https://qz.com/895122/the-history-of-markets-reveals-a-lot-about-the-state-of-the-economy-and-society/ )

Tijek života te razvitak povijesti i ljudske populacije primorali su nas na zaborav kvalitete mjesta na kojima se nekada tako lijepo kupovalo i komuniciralo. Godinama su nastajale i razvijale se zgrade privlačne očima potrošača koji su svakim danom nudile sve veću paletu proizvoda. Komercijalizacijom smo zamijenili gradske tržnice jer nam užurbani način života diktira vrijeme koje ćemo provesti u biranju namirnica a ovdje imamo sve na jednom mjestu. Voće dolazi iz Španjolske, Grčke, Portugala neke namirnice čak iz Turske no jesu li te namirnice doista svježe? Ako računamo da su namirnice trebale biti dostavljene u određenom periodu a dodamo li ovdje i put koje su one trebale preći da bi došle do samo jednog trgovačkog lanca, granice i pregled tereta na granicama lako logično zaključimo da je moguće da čak i nisu.

Ako uzmemo za primjer grad Zagreb vidimo kako su naše tržnice zapostavljene, ako se kupuje na tržnicama to su većinom subote ili nedjelje kada su ljudi slobodni no preko tjedna one su puste. Iako doprinos trgovačkih lanaca u lokalnoj ekonomiji bude od velike vrijednosti ne samo zbog porasta poreznih prihoda već i zbog postotka zaposlenosti koju nude, vrlo malu pažnju polažemo na naše poljoprivrednike koji nude svježu i kontroliranu kvalitetu i prepuštamo se diktaturi sve veće komercijalizacije.

Mislim da bi trebali osvijestiti kvalitetu koju naše tijelo treba i vratiti se tradicionalnom kupovanju namirnica na tržnicama.


Neke od svjetskih metropola i gradova zadržale su tradicijski način prodaje na tržnicama a ovo su primjeri nekih od njih, pokušajmo ih slijediti :) :

Chatuchak- TAJLAND
















Camden- ENGLESKA








Kapalı Çarşı - TURSKA (Grand Baazar)











 
 
 

Comments


  • facebook
  • instagram
  • generic-social-link

©2019 by Heili Bogdanović. Proudly created with Wix.com

bottom of page